I Paid How Much For This Mango?!

I suffered major sticker shock the other day. I made a quick stop at a supermarket, to pick up a watermelon to bring to a get-together. While looking for the melons, a lady offered me a free sample of a mango. Yes, please!

It was delicious. She pointed to the huge pile of mangoes on display off to the side, and said “we have them right here in case you want to bring some home!” I said I was interested in one, and she helped me pick out a good one. Then I found the watermelons, picked one out, and headed for the checkout.

It wasn’t until I got home that I realized that I had paid $5 for that mango. WHOA! Well, $4.99, technically.

Granted, it was a good-sized mango. And, according to the packaging, it was “tree-ripened,” although I don’t know if that’s a rarity in mango farming or not. I also knew what supermarket I had gone to – it was a Gelson’s, a southern California chain that’s comparable, price-wise, to Whole Foods.

It’s still a lot to pay for a mango in Los Angeles, where produce is really affordable – probably because so much of it (although not mangoes) is grown locally. I don’t think I’ve ever paid more than $3 for a mango before, and even that seems steep to me.

At least my mango came with its own packaging!

The next day, when I ate that mango, all I could think about was how pissed I was gonna be if that mango wasn’t as good as the mango I sampled at the store.

Luckily for me, it was absolutely delicious: juicy, sweet, flavorful.

One bite made me forget all about the negative energy I had expended regarding this overpriced mango.

I ate the whole mango in one sitting, and enjoyed every bite. Lesson learned: fruit is delicious, and healthy food is worth some extra expense. (Although, seriously, $5 on a mango is a splurge I won’t partake in every day.)

What are your favorite healthy food splurges?

Keep it up, David!

—————————

Follow me! I’m @keepitupdavid on Facebook, Instagram, Twitter, and Snapchat, and I’m on Google+ too! There’s also a “Sign Me Up” box on this page (at the top of the right-hand column) where you can subscribe to receive new posts via email!

Advertisements

2 Responses to I Paid How Much For This Mango?!

  1. G.M. Grena says:

    Great-lookin’ mango, David! My recent healthy-food splurge: Dried kale chips, crumbled into little bits & soaked in MCT oil. This month my local Sprouts had 18 packs on their Clearance shelf for 99 cents each, normally priced about $5 each. With expiration dates spanning this Oct.-Jan., I bought ’em all!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: